O autorze
Nigdy nie marzyłam o pracy w mediach, ale tak jakoś wyszło i już czwarty rok śledzę krajowe i zagraniczne newsy. Z konieczności – na każdy temat, z wyboru – te, które najbardziej burzą krew i podnoszą ciśnienie. Jeszcze na studiach psychologicznych w Łodzi marzyła mi się praca w „kryminale”, ale polska rzeczywistość policyjna pozbawiła mnie złudzeń. Teraz prowadzę własne mini-śledztwa i rozdrapuję sprawy, którymi nikomu innemu nie chce się brudzić rąk

Zachodnia Europa chce "śmierci na życzenie"!

www.sxc.hu
Szokujące wyniki sondażu przeprowadzonego w 12 krajach Europy Zachodniej. Okazuje się, że większość ludzi chce możliwość decydowania o sposobie ale i o dacie swojej śmierci. Za eutanazją opowiedziało się nawet 3/4 badanych z poszczególnych europejskich krajów!

Sondaż przeprowadził szwajcarski ośrodek badania opinii Isopublic. Przebadano mieszkańców 12 zachodnioeuropejskich krajów - Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Francji, Szwecji, Niemiec, Grecji i Włoch. We wszystkich tych krajach "śmierć na życzenie" jest niezgodna z prawem.

W krajach objętych sondażem przeważało pozytywne nastawienie do zagadnienia eutanazji. Od dwóch trzecich do trzech czwartych badanych wybrałoby tak zwane "wspomagane samobójstwo" gdyby przyszło im zmagać się z ciężką chorobą lub kalectwem. Najbardziej otwarci na eutanazję okazali się Niemcy - aż 87 procent badanych uważa, że każdy człowiek sam powinien wybrać moment i sposób swojej śmierci.
 
Takie wyniki oznaczają, że obowiązujące w wielu krajach systemy prawne zupełnie nie odzwierciedlają woli ich mieszkańców. Szwajcarskie stowarzyszenie prawników medycznych zasugerowało rządom poszczególnych państw uwzględnienie opinii obywateli przy ustanawianiu przepisów.
 
Obecnie "wspomagane samobójstwo" jest dopuszczalne w czterech krajach w europie - w Belgii, Luksemburgu, Holandii i Szwajcarii.
Trwa ładowanie komentarzy...